Вигадка і реальність: майстер-клас із написання казок в ІФ

У День св. Миколая в Інституті філології відбувся майстер-клас Івана Андрусяка із написання літературної казки. З ініціативи проф. Мар'яни Шаповал, викладача "Майстерні прози" у студентів спеціальності "Літературна творчість", 19 грудня до Інституту філології завітав письменник, видавець Іван Андрусяк. Такий майстер-клас відвідали не лише студенти творчої спеціальності, а й представники інших напрямів навчання, адже казки цікаві усім, особливо з наближенням зимових свят.

Іван Андрусяк тезово розповів про основні механізми написання захопливої казки з досвіду казкаря:

- цікавість і страх - дві рушійні сили побудови казки,

- герой у казці має асоціюватися із самою дитиною, бо через казку дитина усвідомлює свою причетність до певної спільноти,

- якщо антигерой - слабак, то це знецінює подвиг вашого героя,

- дидактичний елемент у сюжеті треба майстерно приховати,

- чим менша дитина, тим важливіша функція повтору.

Поділився Іван Андрусяк і процесом видання книги для дітей: "У тексті має бути якась неправильність, каверзність - так і відбираю тексти. Окремий процес підбору ілюстрацій. Робота з досвідченими художниками прогнозована. Мені цікавіше шукати студентів навіть провінційних вишів. У них, часто, може бути нестандартне бачення. Часто зверстати книгу з потрібним кольором, світлом при скануванні малюнків - окремий квест, але це захоплює. Один процес - написати казку, геть інший - народити книгу".

На зустріч прийшла і письменниця, керівник літературної студії для підлітків "Творці 2.0." Юлія Джугастрянська. Вона звернула увагу присутніх, що казки розраховані на дуже різний вік. На її думку, "казкою для дорослих є детектив, а читачу важливий момент подолання реальності, відчуття можливості змінити щось".

Із завершенням зустрічі кожен розставив для себе акценти в підході до казки, а всі охочі мали можливість придбати книги видавництва "Фонтан казок", отримати автограф.

Каріна Дорошенко,
фото - Валерій Попов