Як написати роман: лекція від Володимира Даниленка

5 грудня для студентів-другокурсників спеціальності "літературна творчість" прочитав лекцію з написання роману український письменник-прозаїк, критик, літературознавець, Голова Київської міської організації НСПУ Володимир Даниленко. Літературний майстер-клас для юних письменників організувала проф. кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості, д.філол.н. Мар'яна Шаповал у рамках курсу "Майстерня прози". Такий формат викладання матеріалу студентам не новий. Цьогоріч 19 жовтня 2016 року з ініціативи Мар'яни Олександрівни був організований майстер-клас з великої прози, який провів Валентин Тарасов, український актор, письменник, телережисер, який видав низку історичних романів

Змістове наповнення лекції Володимира Даниленка містило основні зауваги щодо творчого процесу та написання роману. Володимир Григорович назвав 10 порад створення роману, зосередив увагу на філософії прозового тексту. Цікавими твердженнями, висловленими автором під час майстер-класу, стали: "Романіст - людина пристрасна і з наївною та молодою душею". "Щоб бути вдалим прозаїком потрібно тренувати свою душу: переживати катарсис, читаючи книги та переглядаючи фільми". "Успішний романіст у перших рядках тексту показує свій внутрішній голос". "Захопити читача є основним завданням автора". "Сучасна людина не любить довгот, тому інтернет-роман має бути 150-300 сторінок". "Самопрограмування і "гнучка душа" - запорука вдало написаного роману". Порівнюючи прозаїків та поетів, Володимир Даниленко зауважив, що поезія - це своєрідний гормональний вибух, який триває приблизно до 30-ти років. Після цього вікового періоду відбувається імітація. Прозаїк - це поєднання інтелекту та почуттів, а поет - суто почуття. Тому прозаїки довше відчувають творчі сили, хоча і першим, і другим притаманно звертатися до "допінгів", щоб подолати творчу лінь, кризу та екзистенційну смерть письменника.

Насамкінець зустрічі Володимир Даниленко побажав студентам бути успішними письменниками.

Студенти зацікавилися таким форматом викладання курсів письменницької майстерності, тому з нетерпінням чекають наступного літературного майстер-класу.

Олександра Касьянова