"Краще година вільного життя, ніж сорок років існування в рабстві": відзначення Національного свято греків Дня ОХІ

10 листопада 2016 р. в Центрі грецької культури та елліністичних студій ім. А.О.Білецького відбувся урочистий захід, присвячений грецькому національному святу – Дню ОХІ, який відзначається щорічно 28 жовтня. У цей день греки в усьому світі згадують трагічні події Другої світової війни та вшанувують тих, хто в жовтні 1940 р. сказали «Ні» (саме так перекладається грецьке слово «Охі») італійській окупації, стали на захист батьківщини та вигнали італійських загарбників з рідної землі.

У заході взяли участь студенти-елліністи 3 курсу, магістранти та члени секції елліністики кафедри загального мовознавства Інституту філології. Гостями вечору були представники Посольства Греції в Україні – Військовий аташе пан Анастасіос Ґолнас та Секретар Посольства пан Агапіос Калогноміс, грецькі викладачі, які працюють за програмою підтримки грецьких студій у світі Міністерства освіти та релігій Греції, представники грецьких товариств м. Києва.

Студенти-елліністи нагадали присутнім про основні події, що розгорнулися в Європі, зокрема у Греції, у страшний 1940-й рік. Пролунали вірші найвидатніших грецьких поетів, які були учасниками подій – Янніса Рицоса та Одиссея Елітиса. Студенти презентували перший український переклад поеми нобелівського лауреата О. Елітиса «Пісня героїчна та скорботна по молодшому лейтенантові, що загинув у Албанії», виконаний доц. А.О.Савенком.

У своєму виступі полковник А. Ґолнас розповів про завдання своєї місії та співробітництво грецької армії з ЗСУ. Військовий аташе зупинився на актуальних питаннях початку війни з Італією: короткий термін реорганізації грецького війська, досконалі стратегічні навики офіцерського складу в управлінні військами, які дозволили розвивати ініціативу навіть за відсутності бронетанкових військ та військо-повітряного флоту, а також суспільну мобілізацію та високий моральний дух грецького солдата. "Суспільтво, готове захищати Батьківщину, завжди переможе!" - підсумував п. А.Ґолнас.

Про особливості відтворення подій війни та окупації говорив п.А.Калогноміс. Події Другої світової війни стали багатим сюжетним матеріалом для грецького кінематографа. На зустрічі були продемонстровані уривки з фільмів "Ουρανός" (Небо) Такіса Канелопулоса, де режисер творчо поєднує можливості документального і художнього кіно, розгортаючи полотно життя фронту та прифронтових територій, "Ξυπόλυτο τάγμα" (Босоногий полк) Ґрега Таласа, знятий в традиціях неореалізму, який розповідає про життя та опір окупантам підлітків-сиріт, "Νησί των Γενναίων" (Острів сміливців) Димітриса Дадираса, що висвітлює життєлюбство оборонців Криту та заперечення фаталізму, який породжує в душах людей війна. Окремо п. А.Калогноміс спинився на мелодрамі "Φωνή της καρδιάς" (Голос серця) Димітриса Яннопулоса, знятий 1943 р. ув окупованих Афінах. Окупаційна влада вважала, що, дозволивши зйомки кіно про світське життя та любовні історії, вона заспокоїть суспільство, але греки перетворили перегляд стрічки на мовчазний протест, виходячи з залів кінотеатрів із запаленими свічками, що нагадували репресії, жертви та опір тих, хто обрав своїм гаслом слова Р.Фереоса: "Краще одна година вільного життя, ніж сорок років існування в рабстві".