Мистецтво різьблення по дереву від Ігоря Білевича

15 квітня Центр фольклору та етнографії організував у стінах Інституту філології зустріч із майстром-різьбярем Ігорем Білевичем. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладач Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, учасник бойових дій АТО захопив присутніх своїми розповідями. Ігор Білевич, показуючи уже готові вироби, розповів про якість деревини, які породи слід обирати залежно від розміру і призначення. Липа підходить для ложок, сільничок, бочок для меду, а сосна підходить для створення високих скульптур.
Майстер спеціалізується на ложках, тарелях, скринях. На майстер-клас Ігор Білевич приніс ложки, різних форм і розмірів. «Існують чоловічі (або козацькі), жіночі, дитячі ложки, однак форма народжується в процесі з чурочки», - говорив різьбяр, показуючи дерев’яний брусок. Розповів пан Ігор також про обрядові ложки. Він показав присутнім здвоєну ложку, яку дарують подружжю. В одну частину, за традицією, наливають біле вино (символ жінки), а в другу червоне (символізує чоловіка), однак завдяки отвору між ємностями, вина змішуються, символізуючи єдність пари. Не менш цікавими були ложки, об’єднані колечком. Такий виріб, як виявилося, необхідно робити зі суцільного бруска деревини. Робота кропітка, але єдність родині і розуміння гарантовані.
«Якось натрапив на чималий брусок сосни. Мимоволі вирізьбив ангела. Через рік призвали на фронт», - розповів пан Ігор. Містично, але факт залишається фактом, які і ангел, що, мабуть, і оберігав майстра на війні. Перебуваючи в зоні АТО, багато ложок зробив Ігор Білевич: «На фронті різьбярство – маленька віддушина».
Для майстер-класу Ігор Білевич привіз показати змайстровані тарелі, які нині перебувають в музеї. Дуже тонка робота, цікаві відтінки, завдяки мастикам чи сажі – захопили кожного.
На завершення зустрічі студенти фольклористики заспівали у подяку Ігореві Білевичу пісню «Многії літа», що розчулило майстра. Тепла атмосфера, натхнення і краса панували цього дня в мистецькій залі Інституту філології. Дякуємо Ігореві Білевичу за цікаву інформацію і цінності культури!

Текст – Дорошенко Каріна
Фото – Валерій Попов