Всеукраїнські наукові читання "Мова і література в глобальному і локальному медіапросторі"

5-6 квітня в Інституті філології відбулися Всеукраїнські наукові читання за участю молодих учених «Мова і література в глобальному і локальному медіапросторі». Читання проходили у формі круглих столів.
5 квітня відбувся круглий стіл «Інформаційна війна в парадигмах лінгвістики впливу». На початку засідання модератором було зачитано вітальне слово від екс-посла України в ООН, професора Єльського університету (США) Юрія Сергєєва. У своєму листі він звернувся до колег, адже Юрій Сергеєв – випускник нашого філологічного факультету: «Словом можна лікувати, словом можна і вбити. Словом можна маніпулювати свідомістю мільйонів. Схоже, що в інформаційній війні, яку Росія розв’язала проти України, перевершено Геббелівську пропагандистську машину третього рейху. Цій інформаційній агресії треба протистояти усім світом». Про інформаційну війну, а саме онлайн-війну, говорила проф. Олена Снитко. Вона проаналізувала типи і методики російської пропаганди. Зокрема, Олена Степанівна виділила такі типи дезінформації в інформаційному просторі України та Європи: стратегічна дезінформація, залякування, використання конфліктів, формулювання типу «Західні ЗМІ пишуть, що…»
На круглому столі «Мови та літератури країн Близького й Середнього Сходу: історія та сучасність» з доповіддю виступив проф. Костянтин Тищенко. Він означив роль студій топонімії України у виявленні крайніх меж копто-грецьких подорожей. Професор дослідив похідні від слів «racotis» (коптська назва місця в процесі забудови), «maris» («Верхній Єгипет»). Костянтин Миколайович знайшов назви міст навіть на далекій півночі, біля Воркути.
У рамках відзначення року Івана Франка було проведено круглий стіл «Іван Франко - теоретик літератури, компаративіст і письменник». За доповідями учасників можна було скласти його різногранну постать.
Не менш цікавим був круглий стіл «Література і медіа: сучасні критичні рецепції» модерування доц. Галини Усатенко. Запропоновані аудиторії доповіді доц. Олени Романенко та випускниці Інституту філології, мистецької кураторки Анастасії Євдокимової взаємодоповнювали одна одну. Олена Віталіївна наводила приклади присутності української літератури на медіаринку. Вона навела приклади лекторіїв, які покликані популяризувати літератури. Зокрема, лекторії від Інтернет-видання "Українська правда", що проходили в MediaHub на тему «Розстріляне Відродження». А Євдокимова Анастасія, послуговуючись власним досвідом, навела приклади кураторських підходів до дискусій, розмов, перформансів, анонсувала проекти «Воздух» Мирослава Лаюка і «Тюремна поезія» Олени Герасим’юк на Книжковому Арсеналі 2016.
У межах Всеукраїнських наукових читань проходила і творча лабораторія для студентів та аспірантів «Як написати наукову статтю?», які проводили доценти Галина Наєнко та Сергій Різник. На не дуже доречні «підсилювальні» прислівники звернув увагу молодих науковців Сергій Михайлович. Серед них: «добре продуманий», «ретельно дібраний», «глибоко проаналізований», «одностайно підтриманий».
Насиченість цьогорічної програми не дає можливості згадати про усі круглі столи, лабораторії, а тим паче учасників, однак отримання нової інформації від знакових науковців та здобуття досвіду молодими вченими – одна з головних цілей Всеукраїнських читань, яку досягнуто.

Текст – Дорошенко Каріна
Фото – Валерій Попов