У 170-ліття заснування Кирило-Мефодіївського братства відбувся круглий стіл

З ініціативи кафедри історії української літератури та шевченкознавства 17 березня в Інституті філології відбувся круглий стіл із нагоди 170-річчя заснування Кирило-Мефодіївського братства. Завідувач кафедри, проф. Оксана Сліпушко розказала про тогочасну світову тенденцію виникнення подібних товариств: «Почалося все з ініціативи італійського діяча Джузеппе Мадзіні, який створив організацію «Молода Італія». Далі утворювалися «Молода Німеччина», «Молода Швейцарія». Україна ж відгукнулася Кирило-Мефодіївським братством».
На захід було запрошено людину, яка століттям пізніше виборювала незалежність країни, очолила Народний Рух України, - Івана Драча. Він акцентував на важливості проговорення у стінах Інституту філології діяльності кирило-мефодіївців.
Доц. Світлана Задорожна нагадала присутнім про учасників Кирило-Мефодіївського братства, аристократів духу, які залишили нам, нащадкам, важливе послання: «Пізнайте істину й істина спасе вас». І поставила питання для роздумів, чому сьогодні не втілився цей головний меседж товариства. Вона назвала складові, які духовно об’єднують народ: освіта, просвіта, культура й історична пам’ять. Світлана Володимирівна нагадала, про те, як Шевченко займався просвітництвом, передавав книги до шкіл до останніх своїх днів.
На ключових моментах програмних документів товариства і варіювання його назв зупинився детальніше студент історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, магістрант Андрій Петровський. Це стало символічним, адже теперішній студент розповідав про колишніх студентів .
На круглий стіл було запрошено також Надію Орлову, завідувача літературно-меморіального музею-будинку Тараса Шевченка, яка розповіла про київські адреси кирило-мефодіївців. Вона підготувала презентацію з архівними фото вулиць, будинків тодішнього Києва, пояснювала розміщення їх у сучасному місті.
Відомий політолог, духовний провідник, учасник всіх українських революцій Олесь Доній говорив про діяльність кирило-мефодіївців з проекцією на сьогодення. Зокрема розповів про літературно-музичний фестиваль «Дорога на Схід», організованого МО «Остання барикада», де Олесь Доній є головою. У фестивалі візьмуть участь 39 осіб, серед яких музиканти, літератори, громадські активісти. Вони їхатимуть у міста східної частини України з просвітницькою метою, як, підкреслив Олесь Доній, «колись робив Шевченко». У своєму виступі мистецький діяч, який теж є випускником КНУ імені Тараса Шевченка, історичного факультету, зупинився на міфі і реальності, розповів як вперше мав можливість прочитати «Книгу буття українського народу» на другому курсі в умовному самвидаві. Студенти запитали: «Міф – добре чи погано? Адже з одного боку міф позбавляє об’єктивності, а з другого – надихає». На це спікер відповів порівнянням міфу із закоханістю і порадив вчитися європейському практицизму. «Українці багато в чому унікальні. Дисиденство - тяга до справедливості і, безперечно одна зі складових дисидентського руху – кирило-мефодіївці», - сказав Олесь Доній.
На завершення круглого столу студенти зачитали відозви від Пантелеймона Куліша «Зазивний лист до української інтелігенції» та Миколи Костомарова «Брати українці!»

Текст – Дорошенко Каріна
Фото – Валерій Попов