«Висока культура видання»: презентація Шевченківської енциклопедії в Інституті філології

3 березня в Інституті філології відбулася презентація довгоочікуваної Шевченківської енциклопедії, яка з’явилася друком у 2012–2015 роках.

6-томне видання містить 6307 статей різного обсягу. Серед авторів енциклопедії – науковці Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України, головно відділу шевченкознавства, а також дослідники з інших установ НАН України – Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, Інституту історії України, Інституту української мови тощо. Діяльну участь у написанні статей до видання взяли викладачі Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, зокрема: Галина Александрова, Олександр Астаф’єв, Людмила Грицик, Юлія Дядищева-Росовецька, Людмила Задорожна, Юрій Ковалів, Наталія Костенко, Анатолій Мойсієнко, Михайло Назаренко, Станіслав Росовецький, Наталія Слухай, Анатолій Ткаченко та інші.

Презентація енциклопедії стала першим серед запланованих заходів Шевченківського березня, який анонсувала завідувач кафедри історії української літератури та шевченкознавства професор Оксана Сліпушко.

Голова редакційної колегії, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський наголосив на тому, що Інститут літератури і Київський національний університет ім. Тараса Шевченка об’єднують не тільки ім’я поета, а й багаторічна плідна співпраця.

Високу культуру видання і філігранну роботу над статтями відзначив проф. Юрій Ковалів, закликавши присутніх до фахового обговорення енциклопедії у науковій періодиці.

Проф. Станіслав Росовецький порадив колективу шевченкознавців зосередитися тепер на ще невивчених чи неохоплених в енциклопедії проблемах. Крім того, на його думку, варто було би упорядкувати окрему книжку рецензій і відгуків на це видання. Ідею підтримала Галина Усатенко, запропонувавши провести круглий стіл про методологію укладання персональної багатопрофільної енциклопедії.

Присутню на презентації студентську молодь цікавила проблематика подальших студій над спадщиною Шевченка, адже після появи такого фундаментального видання може скластися враження, ніби творчість поета і художника вивчено вичерпно. Працівники Інституту літератури і викладачі КНУ запевнили, що попереду ще насправді багато роботи. Зокрема, серед нагальних завдань Інституту літератури – підготовка двотомного академічного коментованого видання спогадів про Шевченка. Упродовж кількох найближчих років окремими виданнями мають з’явитися статті з енциклопедії про літературні твори Шевченка, його оточення, образотворчу спадщину (спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка), розвідки теоретичної проблематики тощо.

Текст – Дорошенко Каріна
Фото – Дмитро Матусов